Vlakem do Rumunska

Koncem roku 2008 přestal jezdit rychlík R375 Pannonia z Prahy do Bukurešti. Šlo o jediný přímý vlakový spoj z ČR do Rumunska. Zkusil jsem dát dohromady, jaké možnosti nabízejí vlaky teď.

Pannonií z Budapešti

Místo Rychlíku R375 Pannonia začal jezdit rychlík R471 Amicus, který končí v Budapešti. Z Prahy vyjíždí téměř ve stejnou dobu, jako vyjížděla Pannonia. V Budapešti (nádraží Keleti) je tedy v 8.32 ráno. V 9.13 hod. odtud pak odjíždí IC 375 Pannonia-Express, který jede stejnou trasu jako bývalá Pannonia:

  • Szolnok (9:32 hod.)
  • Mezötur (10:59 hod.)
  • Gyoma (11:12 hod.)
  • Mezöbereny (11:24 hod.)
  • Bekescsaba (11:38 hod.)
  • Ketegyhaza (11:55 hod.)
  • Lököshaza (12:05 hod.)
  • Curtici (13:42 hod.)
  • Arad (14:14 hod.)
  • Deva (16:03 hod.)
  • Simeria (16:14 hod.)
  • Alba Iulia (17:06 hod.)
  • Blaj (17:40 hod.)
  • Medias (18:17 hod.)
  • Sighisoara (18:56 hod.)
  • Brasov (20:49 hod.)
  • Predeal (21:30 hod.)
  • Sinaia (22:08 hod.)
  • Ploiesti Vest (23:13 hod.)
  • Bucuresti Nord (23:55 hod.)
Doprava do Rumunska s CK Jenda

Nejrychlejší vlakový spoj

Zatímco cesta do Bukurešti vlaky Amicus + Panonnia-Express trvá cca 25 hodin, kombinací vlaků EC 175 Jan Jesenius (Praha - Budapešť) a R347 Dacia (Budapešť - Bucuresti) si ji můžete zkrátit o 3,5 hodiny.

EC 175 (vyjíždějící z Drážďan) odjíždí z Prahy Holešovic v 15.30 hod. V Budapešti Keleti je pak ve 22.33 hod. R347 Dacia odjíždí ve 23.13 hod. Nevýhodou je, že pokud cestou do Budapešti naberete trochu zpoždění a vlak do Bukurešti Vám ujede, máte docela problém. Jinak, trasa rychlíku Dacia je stejná jako u Pannonia-Express (viz výše).

Ráno v Rumunsku

Pokud je Vašim cílem Bukurešť a chcete tam přijet ráno, je dobré zvolit vlaky EC 171 Hungaria (Praha - Budapest) a EN 371 Ister (Budapest - Bucuresti).

Hungaria vyjíždí z Prahy Holešovic dopoledne v 11.30 hod. Do Budapešti přijede v 18.32 hod. Odjezd vlaku EN 371 Ister je v 19.13 hod. V Bukurešti budete v 10.28 ráno.

Relax v Budapešti

Preferuji vyjet v noci z Prahy a do Budapešti přijet ráno. Tam pak strávit den a přes noc pokračovat do Rumunska. Zkombinovat můžete výše zmíněné spoje. Další vlaky, které vyjíždějí z Budapešti Keleti do Rumunska, jsou:

  • IC 453 TRANSILVANIA odjíždí v 11.13 hod. Končí v Brašově (23.25 hod).
  • IC 355 MURES odjíždí v 13.13 hod. Jede přes Aiud (dobrý vstupní bod do pohoří Trascau) a končí v Targu Mures (23.30 hod.).
  • IC 365 ADY ENDRE má zajímavou trasu, zejména pokud chcete navštívit město Oradea nebo pohoří Apuseni. Z Budapešti odjíždí ve 13.43 hod. Trasa je tato:
    • Budapest-Keleti pu. (13:43 hod.)
    • Szolnok (15:02 hod.)
    • Karcag (15:47 hod.)
    • Püspökladany (15:58 hod.)
    • Barand (16:18 hod.)
    • Sap (16:27 hod.)
    • Berettyoujfalu (16:39 hod.)
    • Biharkeresztes (16:56 hod.)
    • Episcopia Bihor (18:28 hod.)
    • Oradea (18:51 hod.)
    • Alesd (19:22 hod.)
    • Ciucea (20:17 hod.) - pokud jedete do Apuseni, tady vystupte :-)
    • Huedin (20:39 hod.)
    • Cluj Napoca (21:33 hod.)

Užitečné odkazy a zdroje

Na závěr několik důležitých odkazů, které oceníte při plánování cesty vlakem: