Sighisoara

Sighisoara je jedno z nejzajímavějších měst v Rumunsku. Kdybyste si měli vybrat pro svůj výlet jenom jedno město, jeďte tam. Nejde sice o žádné velkoměsto (cca 32 tisíc obyvatel), ale přesto se nachází na hlavním železničním tahu. Z toho důvodu tady staví většina mezinárodních vlaků (mimo jiné také rychlík Pannonia vyjíždějící z Prahy do Bukurešti). Ačkoliv Sighisoara vypadá na první pohled jako většina rumunských měst (tj. rozkopaně, špinavě a zanedbaně), po bližším seznámení zjistíte, že jde o opravdu krásné místo. Proto jsem se rozhodl věnovat mu zvláštní stránku.

Historie

Město bylo založeno někdy na konci 12. století bohatými saskými obchodníky. Postupně rostl jeho strategický význam a zdokonalovalo se opevnění. Sighisoara je proslulá hlavně tím, že se zde kolem roku 1430 narodil proslulý Vlad Napichovač (známý jako Dracula).

Centrum

Na kopci se nachází historické centrum, které je důkladně opevněno. Z vlakového nádraží trvá cesta do centra asi 15 minut. Na nádvoří se nachází nejen věž s orlojem a s muzeem, ale také Draculův rodný dům, který dnes funguje jako jedna z nejlepších (a nejdražších) místních restaurací.

Na nádvoří se konají středověké slavnosti, festivaly a podobné události.

Katedrála

Při procházce městem Vás určitě zaujme velká katedrála v byzantském stylu (snad neplácám hovadiny:-), která leží u řeky Târnava Mare. Překvapilo mě, že katedrála vůbec není stará - byla postavena v letech 1934 - 1937.

Kopec se stožárem

Pokud se Vám úplně nepříčí chůze po kopcovitém terénu, můžete se vypravit na druhý kopec (záchytným bodem jest protější pevnost). Toto místo není přeplněno lidmi, a tak si můžete vychutnat nádherný výhled na město, okolní přírodu a na vesničky. Až sem půjdete, dejte si pozor na překračování soukromých pozemků a také na psi, kteří je hlídají :-)

Ulice Sighisoary

Stánky se suvenýry v ulicích Sighisoary.
Kolem se motají žebrající děti.

Hnusnější část města

Hnusnější část města.
V pozadí je zmíněný kopec se stožárem

Restaurace a hospody

Rumuni asi moc do restaurací nechodí. Všechny zdejší restaurace totiž těží z turistického ruchu. Pokud ale jde o pití, je to něco jiného! V zapadlých uličkách najdete malinké kořalny, kam si můžete během procházky zajít na skleničku pálenky, jako to dělají i Rumuni. Jídlo tady ale žádné nemají.

IMGP0747

Typická rumunská nálevna.

IMGP0746

Levná a dobrá meruňkovice.

Ubytování

Jelikož jde o turisticky atraktivní město, kromě hotelů tady najdete i levnější hostely a ubytování v soukromí. Já jsem se ubytoval v Burg hostelu. Ten se nachází na kopci v pevnosti, jež leží asi 5 minut od nádvoří. Pokoje byly čisté a cena přijatelná (15 euro na noc). Mají tam k dispozici i počítač s internetovým připojením.

Pokud se, stejně jako já, spokojíte s levnějším ubytováním a za ušetřené peníze si dovolenou raději prodloužíte, doporučuji najít si hostel například na serveru HostelWorld.com. Mám s ním dobré zkušenosti. Funguje to skrze něj tak, že zaplatíte 10 % z ceny předem a zbytek pak doplatíte až na místě.

Výlety do okolí

Můžete si udělat jednodenní výlet do Sibiu nebo do třeba do Mediase. Dostanete se tam zhruba po hodinové cestě vlakem. Možná tam jede i autobus (nezkoušel jsem, mám raději vlaky).

Kam dál?