Pohoří Retezat

Retezat se nachází na jihovýchodě Rumunska. Je to jedno z nejkrásnějších a zároveň nejnavštěvovanějších pohoří. Ovšem, je nejnavštěvovanější na rumunské poměry - pokud se do Retezatu vydáte, moc lidí tam pravděpodobně nepotkáte.

Část pohoří je národním parkem. Ten je nejstarší v Rumunsku. Kromě nádherných hor a jezer je zde totiž i velmi bohatá flóra a fauna. Park je útočištěm mnoha chráněných živočichů a také rostlin. Nejvyšší horou pohoří je Varful Peleaga (2509 m).

Jezera

V Retezatu se nachází cca 80 jezer ledovcového původu. Největší z nich je Bucura.

Pohoří Retezat - jezero Bucura

Jezero Bucura

Retezat - turistické značení

Turistické značení

Vstupní body

Ze severu - Hateg

Vlakem dojedete do vesnice Subcetate, odkud můžete vyrazit přímo do hor. Pokud si potřebujete odpočinout a doplnit zásoby, ze Subcetate můžete pěšky dojít, případně si vzít taxi do města Hateg (cca 3 km).

Z jihu - Petrosani

Chcete-li projít Retezat z jihu na sever, můžete vlakem dojet do Petrosani (spoj jede například z města Oradea).

Retezat - turistické značení

Turistické značky jsou v Retezatu (narozdíl od Apuseni) velmi pečlivě vyznačeny. S orientací tedy nebudete mít problém. Přesto je dobré mít s sebou mapu.

Táboření

Jelikož je velká část Retezatu národním parkem, platí tu několik odlišností oproti jiným pohořím. Za každý den pobytu tady platíte poplatek (cca 20 Kč) a je zakázáno rozdělávat oheň. Je tedy nezbytné mít s sebou plynový vařič.

Zájezdy do Retezatu s CK Alpina

CK Alpina nabízí:

U obou zájezdů je třeba mít vlastní vybavení a stan. Jedná se totiž o trochu náročnější pochody (viz stupnice náročnosti na CK Alpina).

Nabídka zájezdů CK Kudrna

Na léto 2017 nabízí CK Kudrna tyto zájezdy:

Kam dál?