Jak se dostat do Rumunska

Doprava do Rumunska s CK Jenda

Vlakem

Podle mě je nejlepší cestovat do Rumunska vlakem. Možností je hned několik:

Přímá cesta - Rychlík Pannonia (R375) Praha - Bucuresti
Pannonia jede přímo do Rumunska - nikde nemusíte přestupovat. Vystoupit pravděpodobně nebudete chtít v Bucuresti, vlak staví v mnoha zajímavějších destinacích (Arad, Medias, Sighisoara, Brasov, Sinaia, ...). Drobná nevýhoda je, že Pannonia je jako jeden z mála mezistátních rychlíku nic moc (např. nemá klimatizaci). Z Prahy vyjíždí v 23.02, obvykle nebýva narvaný, přesto doporučuji zakoupit místenky. Aktualizováno: Pannonia už z Prahy nejezdí. Vlakové spoje se teď změnily, tak jsem připravil samostatnou stránku jen o vlacích do Rumunska.
Zastávka v Budapešti
Pokud nechcete cestovat v noci, můžete vyrazit hned ráno. Například rychlíkem Jaroslav Hašek (EC 279) budete v Budapešti ve 14.17 hod. Odtud pak můžete v 15.45 hod. odjet celkem komfortním rychlíkem Cris (IC 746). Kdyby Vám ujel, nic se neděje. V 17.45 hod. jede rychlík Ister (R371). Zdržíte-li se ještě déle, můžete nasednout do rychlíku Dacia (R 347). Všechny tyto vlaky odjíždí z nádraží Keleti Pályaudvár.
Alternativní cesta pro dobrodruhy
Máte-li dostatek odvahy, můžete si užít den s maďarskými železnicemi. Z Budapešti můžete vyjet rychlíkem do městečka Biharkeresztes, které leží na hranicích s Rumunskem. Pravděpodobně se budete muset přemístit z nádraží Keleti na nádraží Nyugati (cca 30 minut pěšky, lze jet i metrem) a nevyhnete se ani přestupu ve městě Püspokládány. Hranice můžete přejít pěšky (hraniční přechod Borš) a jít až do města Oradea (nebo si vzít taxi). Z Oradey pak můžete vlakem pokračovat dál. Druhou variantou je přejet hranice vlakem, avšak počítejte s tím, že cesta bude o něco dražší - afaik se platí nějaké poplatky za přejezd hranic. S maďarskými nádražáky se dá užít spousta legrace - třeba můžete dojet úplně jinam, než kam jste měli původně namířeno.

Slevy pro cestování vlakem

Ceny jízdného u Českých drah jsou trochu, ehm, no.. řekněme, že zrovna neodrážejí kvalitu služeb. Na delší cestování vlakem je proto vhodné využít nějaké slevy. Možností je hodně (např. Eurodomino, KMB, InKarta). Pokud Vám je méně než 26 let, je asi nejlepší volbou kupovat jízdenky od agentury Wasteels. Ochotně Vám tady poradí nejlevnější způsob dopravy. Například pokud budete do Rumunska cestovat pouze nočním vlakem, vyjde cesta o mnoho levněji.

Autobusem

Přiznám se, že autobusem cestuji nerad. I nejlépe vybavený autobus mi přijde horší, než běžný rychlík. Autobus je většinou plný, máte k dispozici jen jedno sedadlo, nemůžete se projít, stoupnout si a mnoho dalšího. Pokud byste se však přesto rozhodli cestovat autobusem, můžete využít služeb Eurolines. Z autobusového nádraží Praha Florenc vyjíždí přímá linka do Bukurešti v 19.30 hod. Dále můžete využít nabídky CK Alpina, která Vás dopraví autobusem do Rumunska a zpět za 2100 Kč.

Máte-li nějaké zkušenosti s cestováním do Rumunska autobusem, napište mi prosím.

Letadlem

Letenky jsou dnes poměrně levné, takže lze zvolit i tento způsob dopravy. Přesto ale počítejte s tím, že Vás cesta vyjde dráž, než v případě vlaku nebo autobusu. Také se smiřte se skutečností, že doletíte do Bukurešti, která rozhodně není nejzajímavější destinací. Tudíž si k ceně letenky ještě připočtěte dopravu z letiště a také cestu z Bukurešti do zajímavějšího města.

Kam dál?