Hunedoara

Toto malé, ale zato hnusné a špinavé město by nestálo za pozornost, kdyby se v něm netyčil jeden z nejúchvatnějších gotických hradů. Okolo něj je strmá rokle a hluboký vodní příkop. Do hradu se tedy musíte dostat po úzkém, dlouhém mostě.

Stavba je to vskutku monumentální a pokud Vás (stejně jako mě) zklamal rádoby strašidelný zámeček Bran, určitě se do Hunedoary vypravte.

Historie hradu

Pevnost byla založena ve 13. století a až do 17. století byla rekonstruována a upravována. Nejprve se o to ve 14. století postaral tehdejší majitel, vojevůdce Janem Hunyadim, v 15. století pak jeho syn,  Matyáš Korvín. Další přestavby už nebyly výrazné. Uvnitř hradu se nachází muzeum, kde se můžete s historií stavby seznámit podrobněji.

Cesta k hradu

Cesta k hradu.

Hrad Hunedoara

Hrad v celé své kráse.

Jak se tam dostat?

Do Hunedoary nevedou koleje, takže zbývá autobus (těch tady ale moc nejezdí) nebo taxi (to je trochu dražší záležitost, přece jen je to pár kilometrů). Podle mě je nejlepší volbou cesta autobusem, a to z Devy, kam se snadno dostanete i vlakem. Oplatí se zjistit si předem, kdy jaký autobus jezdí, protože tady často linky městské dopravy nejezdí.

Jak jsem psal, Hunedoara je poměrně malé město, takže dostat se k hradu by neměl být problém - z nádraží půjdete po hlavní ulici až ke špinavé řece, pak přejdete most a už byste měli vidět věže hradu. Když bude nejhůř, zeptáte se :-)

Otevírací hodiny

V pondělí je otevřeno od 9 do 15 hod. Od úterý do neděle od 9 do 17 hod. Vstupné už si nepamatuju, ale určite není vysoké.

Související odkazy

Pokud Vás hrad v Hunedoaře zaujal, doporučuji pročíst si následující stránky: