Horská turistika v Rumunsku

Do Rumunska se nejčastěji jezdí kvůli horám. Není divu. Spousta nedotčených pohoří, horských jezer, jeskyní a stezek, kde nepotkáte človíčka, činí z Rumunska velmi zajímavou zemi vhodnou pro horskou turistiku. V horách si můžete dělat naprosto cokoliv - kempovat kde chcete, rozdělat si oheň kde chcete, atd. (výjimkou je například národní park Retezat).

Vybavení pro horskou turistiku

Při naší poslední výpravě jsme zjistili, že plážové vybavení má zajisté něco do sebe. Přesto jeho výhody lépe oceníme spíše na pláži než v horách. Například náš plážový stan měl co dělat, aby ustál brutální déšť a vítr. Bez čeho se ale opravdu v horách neobejdete, jsou kvalitní boty a bágl. To je základ a nevyplatí se na tom šetřit. Hodí se i plynový vařič, ale protože si v horách můžete rozdělat oheň, není nezbytný. Spacák a karimatka jsou samozřejmostí. Nedoporučuji samonafukovací karimatku, která je jednak těžká a také je opruz ji s sebou tahat. Zkrátka a dobře, čím lepší vybavení máte, tím více si hory vychutnáte.

Horská havěť (...sežere Vás medvěd)

V horách se pohybuje spousta zvířat, z nichž některá můžeme označit za (člověku) nebezpečná:

Medvěd
Medvěda potkáte pouze budete-li "mít štěstí". Ne snad proto, že by v rumunských horách bylo medvědů málo, ale spíše proto, že se jedná o zvířata, která se lidem vyhýbají. Pokud se ale s medvědem setkáte, je užitečné vědět, jak se zachovat.
Vlk
Zatím jsem vlka v horách nepotkal. Není nejspíš důvod se ho bát (i když věřím, že celá smečka dokáže člověku pěkně zatopit). Pro jistotu mějte u sebe vždycky nůž, ideální je i nějaký klacek (hůl).
Had
Jedovatý had na Vás nebude zlý, pokud na něj nešlápnete. Z tohoto důvodu je vhodné vyhýbat se místům, kde nevíte, kam šlapete (například louky porostlé vysokými šťovíky se vyplatí raději obejít).
Býk
Býka potkáte v horách téměř určitě. Ve stádech krav se vždycky najde aspoň jeden. Jestliže už z dálky vidíte, že je před Vámi býk, doporučuji se mu pro jistotu vyhnout. Pokud se přeci jen dostanete do jeho blízkosti, neutíkejte a snažte se pomalu odejít pryč. Jestliže se proti Vám rozběhne, prostě utečte.

Shrnutí: Neprovokovat zvířata

Máme problém

V horách se Vám mohou stát nepříjemné věci. Část z nich nemůžete ovlivnit, takže věnujte pozornost aspoň těm, které ovlivnit můžete. Než se vydáte do hor:

  • zkontrolujte stav vybavení,
  • mějte dostatek zásob (zejména vody),
  • nabijte si mobil (příp. GPS),
  • zapište si telefonní čísla záchranných týmů (sice Vám k ničemu nebudou, protože v horách není signál, ale není nad iluzi bezpečí :-)

Turistické značky

Stezky pro turisty jsou téměř v každém pohoří, ale jejich kvalita se různí. Je dobré mít u sebe mapu hor, ta se ale těžko shání. Určitě nespoléhejte na to, že ji koupíte až na místě. Nekoupíte. Mapa Rumunských hor se totiž shání lépe v Čechách než v Rumunsku. Když už ji nemáte, je dobré vyfotit si mapu, která bývá na tabuli před vstupem do hor nebo v horských městech. Hodí se i GPS přijímač. Ale nemyslete si, že Vás spasí. Jde spíš jen o pocit bezpečí :)

Fotrovské kázání :o)

Při pohybu v horách nepřeceňujte své síly. Je dobré se proto pohybovat s lidmi, které znáte a o nichž víte, kde jsou jejich fyzické/psychické síly a slabiny.

(Tohle jsem si přečetl na informační ceduli v Retezatu, tak dělám chytrého.)

Rumunská pohoří

  • Apuseni
  • Bucegi
  • Fagaras
  • Retezat

Do Rumunských hor s CK Alpina

Bojíte-li se jet do Rumunských hor na vlastní pěst, můžete jet s cestovní kanceláří Alpina. Do Rumunska už jezdí docela dlouho, cena není vysoká a je z čeho vybírat. Podívejte se na přehled zájezdů.

Zájezdy do rumunských hor s CK Kudrna

Širokou nabídku zájedů má také CK Kudrna:

Kam dál?