Hateg

Toto menší město, které leží asi 15 km jižně od Devy, není nikterak zajímavé, ale je výborným startovním bodem před vstupem do pohoří Retezat. Železnice do Hategu nevede, takže pokud byste sem chtěli jet vlakem, museli byste vyrazit ze stanice Simeria a vystoupit ve vesničce Subcetate. Pak ještě budete muset zdolat další 4 km pěšky nebo taxíkem.

V Hategu je jen několik hotelů, takže nabídka není velká a ceny také většinou neodpovídají kvalitě. Zásoby do hor můžete nakoupit v místním hypermarketu, na který jsou místní obyvatelé náležitě hrdí :-). Určitě zde potkáte mnoho turistů a dobrodruhů z celého světa, kteří se chystají do hor.

Okolí Hategu - Sarmizegetusa

Za návštěvu určitě stojí pozůstatky starého římského města Sarmizegetusa. To leží asi 6 km od Hategu, směrem na Caransebes. Dá se tam dojít pěšky, ale raději doporučuju využít taxi služby.

Pozůstatky osady Sarmizegetusa jsou nyní základem zdejšího muzea. Vstupné tam není nijak vysoké, takže určitě stojí za návštěvu. Pokud Vás zajímají historické podrobnosti, které souvisí s tímto místem, najdete je dobře zapracované např. na Wikipedii.

Hrad Hunedoara

Sarmizegetusa. V dáli se tyčí Retezat.

Cesta k hradu

Pozůstatky římského amfiteátru.

V okolí Sarmizegetusy je spousta motelů a penzionů, které obvykle nebývají tolik obsazené. V této oblasti se také nachází mnoho příhodných vstupů do pohoří Retezat.

Doprava do Hategu

Z ČR se můžete dostat do Hategu autobusem s CK Jenda

.