Copsa Mica (a okolí)

Jedná se o město, které pravděpodobně nebudete chtít navštívit. I přesto Vám ale dopřeju pár informací a hlavně fotek z tohoto místa. Jestliže se o rumunských městech říká, že jsou znečištěná a špinavá, ve srovnání s Copsa Mica to není tak hrozné. Traduje se totiž, že je nejšpinavějším místem v Rumunsku. Snad tomu napomohla i skutečnost, že se tu nachází továrna na výrobu uhelných sazí, která přestala fungovat v roce 1993. Do té doby však bylo v Copsa Mica všechno černé od sazí - domy, rostliny i lidé. Nakonec z továrny zbyly jen ruiny (vypadají ale velmi působivě :-). Bílý sníh tu prý začal padat až v roce 1994.

Aby toho nebylo málo, o kus dál je další továrna - tavírna olova, která vypouští do okolí směs těžkých kovů.

Jak to tam vypadá?

Jistě se všichni těšíte na fotky, takže tady jsou:

Copsa Mica

Před námi Copsa Mica.

Copsa Mica -Pohled z vlaku na ruiny továrny

Pohled na ruiny z vlaku.

Copsa Mica- Ruiny

Pohled z nádraží.

Copsa Mica- Dům od sazí

Dům od sazí.

Zajímavé okolí - Axente Sever

V bezprostřední blízkosti města se nachází několik vesniček se starými opevněnými kostely. My jsme navštívili nejbližší Axente Sever a pak jsme se vydali pěšky po kolejích dál. Už si moc nepamatuju, kam jsme vlastně došli, takže zřejmě nešlo o nic zajímavého

Axente Sever

Vesnička Axente Sever.

Axente Sever - opevněný kostel

...a místní opevněný kostel.

Další blízké vesnice s opevněnými kostely jsou Valea Villor a Agarbiciu. Pokud jste tam byli, dejte vědět. Nechápu ale, proč by tam někdo jezdil a co by tam dělal. Je to prdel světa.