Cestování po Rumunsku

Po Rumunsku můžeme cestovat několika způsoby. Například:

  • vlakem,
  • autobusem,
  • stopem,
  • taxíkem :o)

Vlak

Rumunsko má poměrně hustou železniční síť a ceny jízdenek jsou také příznivé. Cestovat můžete třemi typy vlaků, od čehož se odvíjí cena jízdenky:

Vozíčkáři si přijdou na své.

Vozíčkáři si přijdou na své.

Je libo vlak 1. třídy?

Je libo vlak 1. třídy?

  • Personal - osobní vlaky - otřískané trosky, které pamatují Ceaucesca (a pravděpodobně i předchozí diktátory), zastavují v každé vesnici v polích. Cestovat jimi není nejrychlejší a už vůbec ne nejkomfortnější. Cena jízdenky je ovšem velmi nízká.
  • Accelerat - spěšné vlaky (zrychlenka) - taktéž otřískané trosky. Rozdíl v komfortu jízdy jsem oproti vlakům Personal moc nezaznamenal. Jsou ale rychlejší a také o něco dražší.
  • Rapid - rychlíky, IC, EC - komfort je stejný jako u našich rychlíků. Cena jízdenky je oproti vlakům Personal podstatně vyšší.

Pokud patříte mezi urozené panstvo, možná Vás napadlo cestovat 1. třídou. Jestliže Vás to skutečně napadlo, rychle na to zase zapomeňte. Vagóny 1. třídy totiž vypadají také hrozivě a příplatek činí téměř polovinu ceny jízdenky.

Ceny vybraných jízdenek

ZDokmDruh vlakuCena v Kč
Curtici Sighisoara 349 Rapid 500,-
Sighisoara Medias 39 Personal 33,-
Sighisoara Teius 101 Personal 92,-
Simeria Arad 158 Personal 125,-
Simeria Subcetate 30 Personal 27,-
Teius Simeria 30 Accelerat 142,-

Ceny pochopitelně závisí na aktuálním kurzu lei a platí pro vagóny 2. třídy.

Autobus

Předem upozorňuji, že cestovat aubusem po Rumunsku není úplně triviální záležitostí. Jízdní řády se na nádražích vyskytují pouze sporadicky a jejich aktuálnost Vám nikdo nezaručí. Kvalita autobusů je, co se týká komfortu, nevalná, a to i u většiny dálkových spojů.

Hojně se využívají i mikrobusy. Cestování s nimi je velice zábavné. Na zastávku přijede mikrobus a nastupují lidi. Pokud je lidí dost, máme štěstí a jedeme. Pokud ne, nebo jste nedej bože v mikrobusu sami, počká se (třeba i hodinu), než se dostaví další cestující. Jestliže tedy potřebujete dojet někam na určitý čas (např. když Vám navazuje vlak), není cesta mikrobusem dobrý nápad.

Taxi

Taxi služba se v Rumunsku rozmohla, a to i v menších městech. Taxi využiteje hlavně tehdy, pokud neumíte/nechcete stopovat a budete se potřebovat dostat někam, kde nestaví vlak ani autobus (např. k přístupovým cestám do hor). Taxi je poměrné levné, sazba je v přepočtu cca 10 Kč/km. Většinou (zejména v malých městech) se ale dá o ceně vyjednávat :). Taxikáři jsou celkem féroví, což mě hodně překvapilo. V Aradu dokonce taxikář odmítl spropitné s tím, že "jsou to moje peníze". Při vzpomínce na pražské taxikáře se mi chtělo brečet dojetím.

Autostop

Cestovat stopem je nejlevnější variantou. Avšak aby Vám někdo zastavil, je dobré když:

  • Vás nestopuje 5. Čím větší banda, tím menší šance, že někoho stopnete (je to dáno zejména nízkým max. počtem cestujících v autě :o).
  • nemáte krosny. Řidiči jsou (jako všichni lidé) od přírody líní a opravdu se jim nechce otevírat kufr a dělat v něm místo pro Vaše bágly. Stopovat běžte, když máte zajištěné ubytování a podnikáte výlety po okolí jen s malým baťůžkem. Když už bagáž máte, hoďte ji aspoň do škarpy, aby ji řidič neviděl. Pokud Vám zastaví, nejspíš Vás vezme s čímkoliv :) (ano, není to moc férové.)
  • máte u sebe nějaké peníze. Někteří řidiči totiž budou chtít zaplatit. Většinou ale o dost méně, než taxikáři. Není to však pravidlem. Na vesnicích se většinou budete vozit zadarmo.

Kam dál?